Antybiotykoterapia
Antybiotyki to podstawowe leki stosowane w zakażeniach bakteryjnych. Podczas ich stosowania bardzo ważne jest, aby nie przerywać terapii – grozi to ryzykiem powstania oporności szczepów na stosowane leki.
Pamiętaj także, aby antybiotyk przyjmować zawsze o tej samej godzinie. Skuteczność terapii uzależniona jest od utrzymania odpowiedniego stężenia antybiotyku w tkankach, dlatego najlepiej dostarczać go do organizmu o stałych porach [1].
Terapia antybiotykowa eliminuje chorobotwórcze bakterie, ale ma wpływ na florę fizjologiczną pacjenta, co jest dla niego niekorzystne. Z tego powodu bardzo ważna podczas antybiotykoterapii jest suplementacja probiotykiem, który w naturalny sposób przywraca prawidłowy skład flory jelitowej.
Wybierając probiotyk należy zwrócić uwagę na zawarte w nim szczepy bakteryjne, ilość bakterii oraz trwałość preparatu. Suplementacja probiotykiem powinna rozpocząć się wraz z antybiotykoterapią i być kontynuowaną do 3-4 tygodni po jej zakończeniu [1].
Zapamiętaj!
- Antybiotyki mogą wchodzić w interakcje ze spożywanymi pokarmami. Często nie należy ich łączyć z posiłkami lub innymi lekami, ponieważ może to utrudniać wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wskazane jest zażywanie ich co najmniej godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po posiłku.
- Także napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, cola) niekorzystnie wpływają na proces wchłaniania leków. Leki należy zawsze popijać wyłącznie wodą
[1] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/10-faktow-o-antybiotykach-ktore-warto-znac